نحوه محاسبه قیمت طلا

نحوه محاسبه قیمت طلا

نحوه محاسبه قیمت طلا را بررسی می کنیم تا با آشنایی با روند محاسبه نرخ طلا در زمان خرید این محصول، فریب برخی از طلافروشی ها را نخورید.

قطعاً شما هم شنیده اید که برخی از طلافروشی ها در محاسبه نرخ طلا، دستکاری می کنند. این مسئله سبب ناراحتی مشتریان می شود. چگونگی محاسبه نرخ طلا، برای اغلب مشتریان جالب است. اگر شما هم دوست دارید با چگونگی محاسبه قیمت طلا آشنا شوید، به ادامه مطلب توجه کنید.

پول طلای خام

در نحوه محاسبه قیمت طلا ، باید پول طلای خالص را محاسبه نمود. منظور از طلای خام این است که صرفاً بهای طلا بدون حساب اجرت و سود طلافروشی حساب شود. پول طلا از حاصل ضرب قیمت هر گرم طلا در وزن کار تولیدی حاصل می شود. اگر قیمت تابلو در این لحظه، 3450000 تومان است، بدان معناست که هر گرم طلای هجده عیار، 3450000 تومان است. بنابراین مبلغ طلای خام برای گوشواره ای به وزن سه گرم حاصلضرب 3*3450000  خواهد بود.

اگر عیار طلا هجده عیار نباشد، بایستی وزن را تبدیل به عیار 750 نمود. سپس در قیمت تابلو ضرب کرد. به طور مثال اگر طلای 24 عیار باشد، باید این کار را انجام داد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

اجرت ساخت و کارمزد

دومین پارامتر در نحوه محاسبه قیمت طلا ، اجرت ساخت و کارمزد می باشد. مشتریان معمولاً با این قسمت مشکل دارند و گمان می کنند که طلافروشان، اجرت و کارمزد زیادی از آنها دریافت می کنند. طلافروشان در این بخش کاملاً آزادی عمل دارند و می توانند اجر ساخت را کمتر یا بیشتر محاسبه کنند.

برای محاسبه اجرت، وزن طلای تولیدی را ضربدر نرخ اجرت هر گرم می کنند. به طور مثال انگشتر موردنظر را گرمی 100000 تومان برای شما حساب می کنند. فی اجرت یک انگشتر 3 گرمی باید به صورت 3*100000=300000 محاسبه شود. اما اجرت اغلب کارها به صورت درصدی حساب می شود. به طور مثال بیان می کنند که اجرت این کار 20 درصد است. یعنی اگر قیمت طلا 3450000 تومان باشد، بیست درصد آن که معادل 690 هزارتومان است، اجرت ساخت خواهد شد.

سود مغازه طلافروشی

سومین آیتم در نحوه محاسبه قیمت طلا، سود مغازه طلافروشی می باشد. نرخ طلای خام و نرخ اجرت، هزینه تمام شده برای طلافروش می باشد. در واقع هزینه ای که برای خود طلافروش تمام شده است.

در هر طلافروشی، راهنمای اتحادیه طلا و جواهر نوشته شده است که سود قانونی طلافروشی 7 درصد می باشد. هزینه طلا و اجرت هر چقدر که باشد، هفت درصدش به ازای سود تکفروش به هزینه کلی که شما پرداخت می کنید، افزوده می شود. جهت محاسبه کردن هفت درصد با ماشین حساب، هزینه طلا و اجرت را جمع نموده و سپس آن را در عدد هفت ضرب می کنند و سپس بر عدد صد تقسیم می کنند که سود جواهرفروش یا طلافروش مشخص شود.

مالیات ارزش افزوده

چهارمین آیتم در نحوه محاسبه قیمت طلا، میزان مالیات ارزش افزوده می باشد. نرخ مالیات حدود 9 درصد می باشد. اما در سال های اخیر، دیگر مالیات را برای محاسبه نرخ طلا درنظر نمی گیرند. در نتیجه برای پرداخت هزینه طلا صرفاً اجرت و سود و نرخ اصل طلا را حساب می کنند. اما در سال های گذشته برای مجموع هزینه طلا باید 9 درصد مالیات پرداخت می شد که کار را برای خریداران طلا دشوار می کرد.

نحوه محاسبه قیمت طلا و مبلغ نهایی

در نهایت با بررسی هر یک از عوامل تعیین کننده بر نرخ کلی طلا می توانیم مبلغ کلی طلا را محاسبه کنیم. در نتیجه به عددی خواهیم رسید که در فاکتور به عنوان هزینه نهایی درج می شود و شما ملزم به پرداخت آن هستیم.

مبلغ کلی شامل مجموع پول طلا، نرخ اجرت، سود طلافروشی و مالیات است. بدین ترتیب بر اساس نرخ روز می توان به آسانی نرخ کلی طلا را محاسبه نمود. اگر قصد خرید یک گوشواره 5 گرمی را داریم، هزینه خرید این گوشواره شامل مجموعه 5 ضربدر نرخ روز گرم طلا + 20 درصد حاصل این ضرب به عنوان اجرت + 7 درصد حاصل این ضرب به عنوان سود طلافروش + 9 درصد حاصل این ضرب به عنوان مالیات خواهد بود. اما در سال های اخیر، از پرداخت آیتم آخر که مالیات است معاف شده اید.

نحوه محاسبه قیمت طلا

نحوه محاسبه قیمت طلا به صورت آنلاین

طلافروشان و جواهرفروشان برای محاسبه نرخ طلا از ماشین حساب یا سیستم رایانه ای استفاده می کنند و با توجه به سازوکاری که به آن مسلط هستند، سریعاً قیمت طلا را حساب می کنند.

اما در صورتیکه نمی توانید نرخ طلا را بر اساس توضیحات ارائه شده محاسبه کنید می توانید با مراجعه به سایت هایی که محاسبه نرخ طلا را برای شما آنلاین انجام می دهند، این کار را انجام دهید. در این محاسبه گرهای آنلاین، وزن طلا را وارد کرده و در نهایت می توانید نرخ کلی طلا را بر اساس نرخ روز، مشاهده کنید.

نکات محاسبه نرخ طلا و جواهر

با روند و نحوه محاسبه قیمت طلا آشنا شدیم. برای محاسبه قیمت طلا باید توجه داشته باشید که اگر طلای دست دوم را خریداری کنید، دیگر اجرتی برای آن پرداخت نخواهید کرد. اما ملزم به پرداخت سود و نرخ طلای خالص هستید.

در زمان حساب کردن نرخ طلا، باید گرم طلا را به صورت دقیق وارد کنید. حتی سوت طلا نیز تعیین کننده است و موجب افزایش یا کاهش نرخ طلا می شود. بنابراین تا اعشار وزن طلا را باید به صورت دقیق وارد نمود تا مبلغ کلی را به درستی حساب نمود.

تفاوت نرخ طلا در زمان خرید و فروش

مسئله مهمی که باید درنظر گرفته شود این است که نرخ طلا در زمان فروش با نرخ آن در زمان خرید متفاوت می باشد. نرخ فروش بدین صورت است که فقط بهای طلای خالص حساب می شود.

بنابراین قیمت طلایی که خریداری کرده اید، در زمان فروش متفاوت خواهد بود. اگر قصد فروش طلای خریداری شده را در زمان کوتاهی دارید، باید درنظر بگیرید که ضرر زیادی خواهید کرد.

بنابراین اگر طلا را به قصد سرمایه گذاری کوتاه مدت خریداری می کنید، بهتر است به خرید طلای دست دوم اقدام کنید که دیگر بهای اجرت طلا را پرداخت نکنید و در زمان فروش، ضرر نکنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 15 =