مشکلات شغل طلافروشی

مشکلات شغل طلافروشی

مشکلات شغل طلافروشی ، موضوعی است که قصد پرداختن به آن را داریم. دانستن مشکلات قبل از ورود به این حرفه، ضرورت دارد.

طلافروشی، یکی از جذاب ترین حرفه ها است که طرفداران زیادی در نقاط مختلف جهان دارد. برخی از افراد گمان می کنند که در این حرفه، هیچ چالشی بر سر راه طلافروشان قرار ندارد. در حالیکه اینگونه نبوده و حرفه طلافروشی همانند دیگر حرفه ها با مشکلاتی همراه است.

موارد مختلفی باید درنظر طلافروشان باشد تا بتوانند بر اساس آن برخی از مشکلات پیش روی خود را بردارند و در کسب و کار خود بهتر عمل کنند. پیش بینی و تأمین بودجه موردنیاز، انتخاب بهترین و معتبرترین مرکز برای تأمین طلا و جواهرات موردنیاز، طراحی شیک ترین دکوراسیون طلا برای مغازه یا فروشگاه خود، تدارک تجهیزات امنیتی موردنیاز، بررسی راهکارهای تبلیغاتی و .. از جمله مواردی است که منجر به کاهش مشکلات در این حرفه می شود. برخی از مشکلات شغل طلافروشی شامل موارد زیر است:

عدم حمایت از بازار طلا و جواهر، از مشکلات شغل طلافروشی

مشکلات امنیتی طلافروشی

امنیت صنعت طلا و جواهر در ایران نسبت به کشورهای خارجی پایین است. در ایران سرقت های بی شماری از طلافروشی ها می شود و این مسئله سبب می شود که طلافروشان، دغدغه امنیت را داشته باشند. مشکلات امنیتی تنها مربوط به سرقت نیست و موارد دیگری مانند وجود طلاهای تقلبی، عدم اطمینان به نیروهای کار بیگانه و غیرخودی و … را شامل می شود. این مسئله سبب شده است که بسیاری از افراد، این شغل را به صورت خانوادگی اداره کنند و تمایلی به جذب افراد غریبه نداشته باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

مالیات بالا

یکی دیگر از مشکلات شغل طلافروشی مربوط به مالیات های سرسام آور است. بر اساس آمار می توان متوجه شد که صنف طلا و جواهرات، بالاترین منابع مالیاتی دولت هستند. این مالیات با توجه به موجودی طلا و جواهرات حساب می شود. اگر طلای موجود، سرمایه و دارایی طلافروشی می باشد، نرخ مالیات باید بر مبنای سود فروش حساب شود. برخی از طلافروشی ها به دلیل عدم ثبت دارایی های خود، طلا و جواهرات خود را بیمه نکرده و این مسئله امنیت طلا و جواهرات آنها را در معرض خطر قرار می دهد.

خرید سکه برای سرمایه گذاری

یکی از مشکلات شغل طلافروشی این است که در سال های اخیر، اغلب مردم به خرید سکه متمایل شده اند و طلا و جواهرات کمتری را خریداری می کنند. نرخ فروش سکه بیشتر از نرخ فروش طلا و جواهرات است. در فروش سکه و طلای آب شده، نرخ اجرت و سود طلافروش بسیار اندک است. خرید سکه در بلند مدت، صدمات زیادی به صنف طلافروشی می زند و این مسئله همواره، یکی از دغدغه های طلافروشان است.

خرید نقره به جای طلا و جواهرات

نرخ بالای طلا و جواهرات سبب شده است که آمار خرید طلا و جواهرات کاهش پیدا کنند. بسیاری از افراد به خرید نقره و بدلیجات روی آورده اند. لذا طلافروشان همواره این دغدغه را دارند که چگونه مشکل آمار پایین خرید طلا را حل کنند و در این حرفه دچار مشکل نشوند. متأسفانه قیمت طلا به اندازه ای افزایش پیدا کرده است که حتی عروس و دامادها به خرید سرویس طلا و تکه های سنگین طلا اقدام نمی کنند. بلکه با خرید تکه های سبک طلا، موجب کاهش هزینه های خود می شوند.

عدم حمایت از بازار طلا و جواهر، از مشکلات شغل طلافروشی

متأسفانه در سال های اخیر، بسیاری از طلافروشی ها و جواهرفروشی ها به دلیل ورشکستگی به فعالیت های خود خاتمه داده اند و از شغل طلافروشی کنار کشیده اند. در کشور ما، هیچ قانون حمایتی از صنعت طلا وجود ندارد و این مسئله سبب شده است که آمار ورشکستگی در این حوزه افزایش پیدا کند.

عدم حمایت از بازار طلا و جواهر، از مشکلات شغل طلافروشی

نوسانات قیمتی شدید

نرخ طلا در ایران از فاکتورهای متعددی تأثیر می پذیرد. میزان عرضه و تقاضا، سیاست های مالی و اقتصادی، تحریم های اتخاذ شده علیه ایران، فعل و انفعالاتی سیاسی، تغییر نرخ ارز و … از جمله این فاکتورها هستند.

افزایش نرخ طلا سبب شده است که قدرت خرید طلا کاهش پیدا کند. همچنین افزایش نرخ طلا موجب افزایش هزینه های مربوط به تأمین طلا، خرید مواد اولیه، حمل و نقل طلا و … شده است. این مسئله موجب نیاز به سرمایه بالا برای ورود به این حرفه شده است و به واقع، یکی از مشکلات شغل طلافروشی است. تمامی این موارد سبب شده است که سود طلافروشی بسیار کاهش پیدا کند.

رقابت شدید در حوزه طلافروشی

طلافروشی از حرفه هایی است که رقابت شدیدی در آن وجود دارد. فعالان در این حوزه برای برندسازی و پیشی گرفتن از رقبای خود از تکنیک های مختلف تبلیغات و جذب مشتری استفاده می کنند. طراحی و اجرای مجلل ترین و لاکچری ترین دکوراسیون طلافروشی، استفاده از روش های مدرن تبلیغات آنلاین و … از جمله اقداماتی است که برای رقابت در این حوزه انجام می شود. بسیاری از طلافروشی های جدید به آوردن واقعیت مجازی برای طلافروشی خود اقدام نموده اند و خرید را برای مشتریان خود آسان کرده اند و کار را برای رقبای خود که از این تکنولوژی استفاده نمی کنند، سخت کرده اند.

مشکلات تأمین مواد اولیه، از مشکلات شغل طلافروشی

طلافروشی ها برای ارائه محصولات، متکی به تأمین کنندگان هستند. کمبود مواد اولیه، تحویل دیرهنگام محصولات و کیفیت پایین مواد اولیه و … سبب می شود که طلافروشان با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم کنند. این مشکلات در بازه های زمانی مختلف شدت پیدا می کند و طلافروشی ها را دچار مشکل می کند.

تغییرات بازار و تغییر در فناوری، از مشکلات شغل طلافروشی

بازار طلا همانند صنایع دیگر، متأثر از فناوری های جدید می باشد. بازار طلا و فروش همواره در حال تغییر و تحول می باشد. این مسئله می طلبد که طلافروشی ها سریعاً نسبت به تغییرات، واکنش نشان دهند و خود را برای هرگونه تغییری آماده کنند. تغییرات تکنولوژی موجب می شود که طلافروشی ها به آپدیت سیستم های خود نیاز پیدا کنند. تغییرات و آپدیت تجهیزات و سیستم های موردنیاز و ضرورت یادگیری استفاده از آنها، از ضروریات تغییر بازار و تکنولوژی در صنعت طلا و جواهرات است. استفاده از راهکارهای نتیجه بخش برای رویارویی با این مشکلات بسیار مهم است و باید مورد توجه طلافروشان و جواهرفروشان قرار بگیرد. برخی از این مشکلات را می توان مدیریت نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =