بهترین صندوق طلا

بهترین صندوق طلا کدام است؟

بهترین صندوق طلا بر اساس معیارهایی مانند نقدشوندگی صندوق، بازدهی صندوق، حباب قیمتی، مدیریت صندوق و سایر فاکتورها مشخص می شود.

سرمایه گذاری، بدان معناست که قسمتی از منابع مالی به یک یا چندین دارایی به منظور سوددهی و افزایش ارزشی دارایی در آینده اختصاص پیدا کند. بازار سرمایه، بازار مسکن، طلا و دلار و … از جمله بازارهای سرمایه گذاری ایران هستند.

سرمایه گذاری در طلا به دو صورت شامل طلای خرید فیزیکی و خرید غیرفیزیکی توسط خرید گواهی های سپرده کالایی سکه و شمش طلا و یا سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا انجام می شود که هر یک بسیار سودده هستند.

معیارهای انتخاب بهترین صندوق طلا

برترین صندوق طلا بر اساس فاکتورهای مختلفی مشخص می شود که مهمترین آنها شامل موارد زیر می باشد:

بازدهی صندوق: بازدهی در این صندوق دقیقاً مطابق با بازدهی سکه طلا و شمش طلا نمی باشد اما با آن در تناسب است. در سایت صندوق ها، بازدهی صندوق در بازه های زمانی گوناگون بیان شده است تا یک معیار برای قیاس صندوق های طلای مختلف باشد.

حباب قیمتی: حباب قیمتی به دو صورت اسمی و ذاتی می باشد. حباب اسمی، فاصله میان قیمت صندوق طلا و NAV می باشد. حباب ذاتی، حباب قیمتی اندوخته های موجود در سبد دارایی صندوق های طلا می باشد. حباب واقعی، حاصل ادغام حباب اسمی و حباب ذاتی می باشد.

مدیریت صندوق: اینکه مدیریت صندوق طلا برعهده چه کسی است، در موفقیت آن اثرگذار است و این مسئله می تواند در سوددهی بیشتر آن مؤثر باشد.

نقدشوندگی صندوق: یکی دیگر از معیارهای انتخاب بهترین صندوق طلا، نقدشوندگی است. هر چقدر که نقدشوندگی صندوق بالاتر باشد، بیشتر مورد توجه است. هر اندازه که ارزش معاملات روزانه یک صندوق بالاتر باشد، میزان نقدشوندگی آن بیشتر می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

معرفی بهترین صندوق طلا

با تفاسیری که صورت گرفته است، برترین صندوق ها شامل موارد زیر است:

صندوق طلای کهربا

این صندوق با بازدهی 96.77 درصد، پربازده ترین صندوق است. سابقه سودآوری کهربا بیانگر این است که مقدار بازدهی این صندوق در سال قبل از بازدهی دلار در سال اخیر، بیشتر است.

در سال گذشته، بازدهی دلار حدود 60 درصد و بازدهی سکه طلا حدود 99.8 درصد بوده است. اما بازدهی صندوق طلای کهربا حدود 96.81 درصد بوده است.

این صندوق از دیگر صندوق ها، موفق تر بوده است. بنابراین افرادی که در این صندوق سرمایه گذاری کرده اند به سود خوبی دست پیدا کرده اند. از مزایای مهم این صندوق سرمایه گذاری می توان به کاهش ریسک سرمایه گذاری، امکان سرمایه گذاری با کمترین مبلغ و مدیریت حرفه ای آن اشاره نمود.

صندوق طلای کیان، بهترین صندوق طلا

بیشتر دارایی این صندوق، گواهی سپرده سکه است. ولی درصد کوچکی از آن به اندوخته های متنوعی مثل سپرده بانکی و اوراق درآمد ثابت اختصاص دارد. صندوق طلای کیان، انتخاب ایده آلی برای سرمایه گذاری در زمان گرانی دلار است. این صندوق موجب کاهش چشمگیر ریسک حباب خرید سکه می شود.

علاوه بر صندوق های طلای کیان و طلای کهربا، صندوق های طلای زیر بسیار محبوب و معروف هستند:

  • صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای سفید
  • صندوق پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان
  • صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلای زرفام
  • صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلای صبا
  • صندوق سرمایه گذاری طلای سرخ نوویر

برخی از این صندوق ها از آن حیث به عنوان بهترین صندوق طلا لقب گرفته اند که ضامن نقدشوندگی هستند. از جمله صندوق هایی که ضامن نقدشوندگی هستند می توان به صندوق طلای نهایت نگر، صندوق آسمان آلتون، صندوق کیمیا زرین کاردان و … اشاره نمود.

بهترین صندوق طلا کدام است؟

ویژگی های برترین صندوق‌های طلا در بورس

با بررسی ویژگی های زیر می توان برترین صندوق طلای ایران را انتخاب نمود:

  • دارایی پایه صندوق: دارایی پایه صندوق به صورت گواهی سکه، سلف سکه، شمش و … بسیار مهم است. سبد دارایی پایه صندوق باید به دقت چک شود.
  • منابع مالی موردنیاز: سرمایه گذاری مستقیم نیازمند منابع مالی زیادی است. علاقمندان به بدست آوردن بازدهی از بازار طلا قادرند صرفاً با صد هزار تومان شروع به سرمایه گذاری کنند.
  • المان بازارگردان صندوق: نقدشوندگی واحدهای صندوق، بستگی به المان بازارگردان دارد. صندوق هایی که از المان بازارگردان برخوردار هستند، حداکثر نقدشوندگی زیادی دارند.
  • عملکرد صندوق: هر صندوق موظف می باشد که گزارش های دوره ای درستی از کارکرد خود انتشار دهند. عملکرد صندوق نشان می دهد که آیا صندوق از بهترین ها است یا خیر.
  • حباب لحظه ای قیمت: یکی دیگر از ویژگی های بهترین صندوق طلا، حباب لحظه ای قیمت است که ارزش واقعی یک سهم از نرخ معامله کنونی متفاوت می باشد. هر اندازه که حباب قیمتی بالاتر باشد، صندوق با ارزش بالاتری از پورتفوی خود معامله می گردد.

آیا صندوق های طلا دارای سود تضمین شده می باشد؟

سرمایه گذاری در صندوق های طلا با مزایای بسیار زیادی مانند عدم احتمال تقلبی بودن طلاها، عدم احتمال مفقودی و سرقت، مدیریت حرفه ای توسط مدیران مجرب صندوق ها، نداشتن هیچ محدودیت برای سرمایه گذاری و … همراه است.

سود صندوق ها وابسته به قیمت ارز و نرخ جهانی اونس طلا می باشد. بر اساس نوسانات نرخ این اندوخته ها و ماهیت بازار بورس، امکان اعلام عددی برای سود تضمینی برای صندوق های طلا وجود ندارد.

نقاط ضعف بهترین صندوق طلا چیست؟

با برترین صندوق های طلا آشنا شدیم. اما برترین صندوق های طلا نیز، نقاط ضعفی دارند که باید به آنها توجه شود. ریسک هایی که صندوق طلا را در معرض آسیب قرار می دهند، ریسک هایی می باشد که نرخ طلا و دلار را تحت تأثیر قرار می دهند و از این حیث با طلای فیزیکی فرقی نمی کند.

صندوق های طلا به منظور به حداقل رساندن ریسک سرمایه گذاری، قسمتی از منابع خود را به صورت اوراق قرضه، اوراق مشتقه و سپرده های با درآمد مشخص برای سرمایه گذاری اختصاص می دهند.

بدین ترتیب ریسک خرید صندوق ها در مقایسه با طلای فیزیکی پایین تر می شود.

اما باید توجه داشت که بازدهی طلای فیزیکی و سکه با یکدیگر بسیار متفاوت هستند.

برای انتخاب بهترین صندوق طلا به تمامی معیارها و ویژگی های گفته شده توجه داشته باشید تا سرمایه خود را با اعتماد به صندوق های ضعیف، به خطر نیاندازید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + هجده =